Categories
Blog, E-İhracat

E-ihracat, internet aracılığıyla yurtdışına ürün veya hizmet satışı yapma işlemidir. E-ihracat sayesinde işletmeler, uluslararası pazarlara kolayca erişebilir, rekabet gücünü artırabilir ve döviz kazanabilirler. E-ihracat yapmak için ise bazı adımları takip etmek gerekir.

E-ihracat yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak şirket kuruluşunu tamamlaması gerekmektedir. Şirket kuruluşu için gerekli belgeleri temin ederek Ticaret Odası’na başvurabilirsiniz. Şirket türü olarak ise şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Şirket kuruluşunu tamamladıktan sonra e-ihracat sitesi açmanız gerekmektedir. E-ihracat sitesi açmak için ise bir domain (alan adı) ve hosting (barındırma) hizmeti satın almanız gerekmektedir. Domain ve hosting hizmeti aldıktan sonra sitenizi tasarlamaya başlayabilirsiniz. Sitenizi tasarlarken çok dil ve çok para birimi desteği sunan bir e-ticaret altyapısı seçmeniz önemlidir. Ayrıca sitenizin SEO uyumlu, mobil uyumlu, hızlı ve güvenli olmasına da dikkat etmelisiniz.

E-ihracat sitesi açtıktan sonra yurtdışına satacağınız ürün veya hizmetleri belirlemeniz gerekmektedir. Ürün veya hizmetlerinizi belirlerken talep gören, rekabetçi fiyatlı, kaliteli ve kolay taşınabilir olmasına özen göstermelisiniz. Ürün veya hizmetlerinizi belirledikten sonra sitenize yüklemelisiniz. Ürün veya hizmetlerinizi yüklerken açıklayıcı ve ilgi çekici başlıklar, detaylı ve doğru açıklamalar, net ve kaliteli görseller kullanmalısınız.

E-ihracat sitesi üzerinden yurtdışına satış yapmanın yanında e-ihracat pazaryerlerine de katılabilirsiniz. E-ihracat pazaryerleri, dünyanın farklı bölgelerindeki milyonlarca müşteriye ulaşmanızı sağlayan online platformlardır. EBAY, Amazon, Aliexpress gibi popüler e-ihracat pazaryerlerine üye olarak mağazanızı açabilir ve ürün veya hizmetlerinizi listeleyebilirsiniz.

E-ihracat sitesi ve e-ihracat pazaryerleri üzerinden yurtdışına satış yapmak için son olarak lojistik ve ödeme sistemleri ile anlaşma yapmanız gerekmektedir. Lojistik anlaşması yaparken güvenilir, hızlı ve uygun fiyatlı bir kargo firması seçmeniz önemlidir. Ödeme sistemi anlaşması yaparken ise uluslararası geçerliliği olan, güvenli ve kolay bir ödeme yöntemi sunmanız gerekmektedir.

E-ihracat yaparak işletmenizin büyümesine katkı sağlayabilirsiniz. E-ihracat yapmak için ise yukarıda bahsettiğimiz adımları takip edebilirsiniz. E-ihracata başlamak için daha fazla beklemeyin!

E-İhracat Danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler